autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

“K.S.Avia” līderis Konstantīns Soloduhs spiests pārdot Jūrmalas lidostu

Uzņēmums “K.S.Avia” ārlietu ministrijai prasīja atļauju helikopteru MI 8 detaļu sūtīšanai uz Jemenu, taču sniedza nepatiesu informāciju, kam tās patiesība domātas. Ministrija atteica licenci šīs kravas sūtīšanai. Ierosināta krimināllieta par dokumentu viltošanu un to izmantošanu. Rīgas pilsētas Vidzemes priekšspilsētas tiesa lietu sāks skatīt 22. augustā. Uzņēmuma “K.S.Avia” vārds saistībā ar aizdomīgiem darījumiem izskanējis arī iepriekš un firmas līderi Konstantīnu Soloduhu min skandalozajā Moldovas ieroču kontrabandas lietā, vēsta TV3 raidījums “Nekā personīga”.

2014.gada februārī ārlietu ministrija saņēma firmas “ K.S.Avia” pieprasījumu atļaut tai sūtīt uz Jemenu helikoptera Mi-8/17 rezerves daļas. Kompānijas pārstāvis rakstīja, ka sūtījums paredzēts civiliem mērķiem un gala saņēmējs ir Jemenas gaisa spēki.

Mi-8/17 ir populārākais Krievijā ražotais helikopters.To pieprasījums galvenokārt saistīts ar plašo pielietojamību. Ar papildus aprīkojuma palīdzību MI – 8/17 no transporta helikoptera var pārvērsties par kaujas, kurā var sakāpt pat 36 desantnieki, pārvadāt līdz 4 000 kg smagu kravu, iznīcināt pretinieka bruņutehniku, būves un citus mērķus.

Ārlietu ministrijai radās šaubas, vai “K.S.Avia” sūtījumam uz Jemenu tiešām ir civili mērķi. Tā prasīja papildus dokumentus, līdz firma iesniedza Jemenas gaisa spēku apliecinājumu, ko ministrija un vēlāk arī kriminālistiskas eksperti atzina par viltojumu. Drošības policija sāka izmeklēšanu.

“Šajā konkrētajā gadījumā radās šaubas, vai visi iesniegtie dokumenti ir patiesi, ir oriģināli, nav viltoti, nav uzrādīti atbilstoši likumu prasībām. Pēc izmeklēšanas mūsu atbildīgie dienesti nonāca pie secinājuma, ka šeit vajadzīga padziļināta pārbaude, izmeklēšana un tika konstatēti arī pārkāpumi, kuri vainagojās ar ierosinātu lietu.
Šajā konkrētajā gadījumā mums tika iesniegti neatbilstoši uzrādītajiem mērķiem dokumenti, var teikt, ar nepatiesiem gala mērķiem un uzdevumiem. Protams, ka galīgs lēmums ir tiesas ziņā, mēs uzskatījām, ka te ir pārkāpums un tāpēc DP un izmeklētāji veica savu darbu un nolēma ne tikai ierosināt lietu, bet arī nodot to tiesai,” skaidro ĀM valsts sekretārs, Stratēģiskās nozīmes preču kontroles komitejas priekšsēdētājs Andrejs Pildegovičs.

Jemenā, vienā no nabadzīgākajām arābu valstīm ar 24 miljoniem iedzīvotāju, dažādo reliģisko nesaskaņu dēļ miers nav jau ilgu laiku, taču asiņainākie notikumi pieņēmās spēkā pēc Arābu pavasara, kad bija spiests atkāpties ilggadējais prezidents Ali Abdallahs Salehs. Nemieri pārauga Pilsoņu karā, kas nav rimis joprojām.

“Būtībā kaut kādā 2012./2013. gadā tur sākās visu karš pret visiem. Mēs labāk it kā zinām husītu uzbrukumus valdības spēkiem, kas ir kalnu cilšu uzbrukumi, taču ir savstarpējie konflikti starp valdību atbalstošiem grupējumiem, dažādām ciltīm. Ir liels skaits dažādu islāmistu grupējumu un valsts ir sadalīta tādos kā pleķīšos, kur katram kaut kas pieder un šīs robežas bieži nav pat zināmas. Nevar pateikt, kur ir frontes līnija un bieži ir tā, ka pilsētas maina karogus dažu stundu laikā, jo tie uzbrukumi ir pēkšņi un ir tik pat pēkšņa atkāpšanās. Tas ir klasisks šī reģiona pilsoņu karš pēc Arābu pavasara, kādu mēs to zinām, jo situācija patiesībā, ņemot vērā ārvalstu iejaukšanos, it īpaši Saūda Arābijā, nav tik dramatiska kā Sīrijā, bet ir ļoti tuvu tai,” norāda ārlietu eksperts Andis Sedlenieks.

Šī Arābu pussalas valsts ir kļuvusi arī par bāzi Al-Qaeda un Islāma valsts kaujiniekiem. Konflikta savaldīšanā ieinteresēta gan Sauda Arābija, gan Irāna, gan Amerikas savienotās valstis, kam gar Jemenas krastiem iet tirdzniecības ceļš. Kuram no starptautiskajiem tīkliem vēlējās palīdzēt Latvijas komersants, nav iespējams pateikt, jo licenci ministrijas atbildīgā komiteja “K.S.Avia” darījumam atteica. Tās vadītājs uzskata, ka Jemenas valdības rīcībā nemaz nebija helikopteru, kam “K.S.Avia” grasījās piegādāt rezerves daļas.

“Es negribētu atklāt visas nianses, bet gribētu uzsvērt, ka mēs tiešām rūpīgi vērtējam, kas ir gala saņēmējs, mēs rūpīgi vērtējam katra produkta izcelsmi, cik šis piegādātājs ir pārbaudīts, kāda viņam ir reputācija, vai ir bijušas kaut kādas ēnas pagātnē, protams, ir svarīgi, lai mēs zinātu kā rokās nonāks gala produkts. Tēlaini sakot, ja kāds vēlas iegādāties tēmekli ierocim, bet zināms, ka šim saņēmējam nav ieroča, tas, protams, raisa zināmas aizdomas. Šajā konkrētajā gadījumā gala saņēmēji – adresāts – mums likās aizdomīgs,” norāda Pildegovičs.

Starptautiskajā datu bāzē Flightglobal atrodamā informācija liecina, ka vismaz pagājušajā gadā Jemenas gaisa spēku rīcībā bija 35-ci šādi transporta kaujas helikopteri.To apgalvo arī apsūdzētā Pētera Andersona aizstāvis.Viņš uzstāj, ka nekādi dokumenti nav viltoti. Drošības policijas gan kratīšanā Andersona datorā atradusi gala sertifikāta kopiju, ko “K.S.Avia” iesniedza kā īstu. Andersons savu vainu neatzīst.

Jemenai domātās kravas īpašnieki “K.S.Avia” uz pusēm pieder Soloduhas un Ščukinu ģimenei. Pazīstamākais no viņiem Konstantīns Soloduha centies palikt ēnā un vairījies no publicitātes. Viena no retajām reizēm, kad var viņu ieraudzīt, ir kompromat.lv ievietotais video, kurā Soloduha atpūšas kādā kūrortā.

Latvijas nepilsoņa statuss pirms 7 gadiem Soloduhu glāba no izdošanas Uzbekistānai. Bijusī padomju valsts viņu apsūdzēja par krāpšanu saistībā ar lidmašīnas rezerves daļu piegādi. Latvija Soloduhu neizdeva.

LR Ģenerālprokuratūras Darbības analīzes un vadības departamenta Starptautiskās sadarbības nodaļas prokurors Māris Viļums norāda, ka faktiski tur bija inkriminēta krāpšana. Krāpšana saistīta ar lidmašīnas sastāvdaļām, aviācijas detaļu sastāvdaļām. Tas bija 2009.gada sākums, kad par Soloduhu ienācis izdošanas lūgums, šobrīd tā lieta pabeigta, jo jau no paša sākuma bija skaidrs, ka viņš ir Latvijas nepilsonis.

Divus gadus vēlāk izcēlās jauns skandāls, saistīts ar Moldovas ieroču piegādi Armēnijai. Moldova parlamentārajā izmeklēšanā atklāja, ka armijas bruņojums par pazeminātu cenu nogādāts karstajā punktā Kalnu Karabahā. Taču starptautiskās sankcijas aizliedza ieroču piegādi šim reģionam. Izrādījās, ka galvenie organizētāji kontrabandas lietā ir no Latvijas. Bija gūts apstiprinājums, ka sarunās ar Moldovas valdību piedalījies Soloduha. Lai gan netīrajā darījumā iesaistītie nebija saņēmuši vajadzīgās Latvijas atļaujas, pierādījumu pret Soloduhu Drošības policijai nebija. Tāpēc uz apsūdzēto sola par ieroču kontrabandu nonāca formālais līguma parakstītājs.

Soloduhas izgaismošanās aizdomīgos ieroču darījumos traucē citiem viņa biznesiem. Pie viņa biroja Pārdaugavā plīvo Jūrmalas lidostas karogs, ko kādreiz pazina ar Tukuma lidostas nosaukumu. Jau gadu no Rīgas stundas attālumā esošajā modernajā lidostā atcelti komercreisi. Vienīgie, kuri šeit lidinās ir Soloduhas pašu cilvēki. Nekā personīga novēroja Soloduhas dēlu Artjomu pilota formā. Lidostai ierastās aktivitātes šeit nenotiek tāpēc, ka civilās aviācijas aģentūra pēc Drošības policijas ieteikuma anulēja lidostas sertifikātu. Viens no lidostas pārvaldniekiem un īpašniekiem neatbilst likuma par aviāciju prasībām. TV3 zināms, ka tas ir vecākais Soloduha.

Lidostas saimniekiem nesen nomainīts nosaukums, arī “K.S.Avia” pārdēvēta par “Wings for Sky Group”. Patlaban notiekot sarunas par stratēģiskā investora piesaisti Jūrmalas lidostā un drīzumā tai būs jauns īpašnieks. Pēc “Nekā personīga” rīcībā esošajām ziņām, par Jūrmalas lidostas iegādi interesējas kāds Latvijas naftas biznesa miljonārs.

Foto:Unsplash//https://pixabay.com/en/users/Unsplash-242387//https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Pievienot komentāru