autotirgus | biznesam | būvniecība | ceļojumi | finanses | izglītība | lauksaimniecība | mājai | mediji | īpašums | pārtika | parvadājumi | ražošana | skaistums | tehnoloģijas | tiesības | tirdzniecība | veselībai

Strausu sacīkstes

Šis sporta veids radies Āfrikā un izplatījies arī citās valstīs, kā Amerikas Savienotajās Valstīs, kur totalizators ir viena no populārākajām izklaidēm. Putni var sasniegt ātrumu līdz pat 43 jūdzēm stundā, tāpēc var teikt, ka tas var būt diezgan bīstams pasākums tiem, kas izvēlas uz tiem fiziski jāt.

Par strausiem

Pirms mēs apspriežam sīkāku informāciju par strausu sacīkstēm, ir vērts aplūkot pašus putnus. Tie ir Āfrikas izcelsmes putni, kas ir lielākā mūsdienās joprojām dzīvojošā putnu suga un pieder pie Struthioniformes kārtas. Tie mēdz dzīvot nomadu grupās, kurās ir no pieciem līdz 50 putniem, un galvenokārt pārtiek no augu valsts, sīkiem rāpuļiem un bezmugurkaulniekiem. Ja strauss ir apdraudēts, tad tas mēdz vai nu gulēt ar galvu pret zemi, vai arī bēgt, turklāt pēdējais gadījums attiecas uz putnu sacīkstēm, par ko sīkāk runāsim tālāk šajā rakstā.

Strausus audzē visā pasaulē, galvenokārt to spalvu dēļ, kas ir gan dekoratīvas, gan arī tiek izmantotas spalvu putekļu slotiņu izgatavošanai. Savukārt tā gaļu tirgo tirdzniecībā, pateicoties tās liesajai kvalitātei. Šāda audzēšana ir diezgan nepieciešama, ņemot vērā to, ka strausu populācija pēdējo 200 gadu laikā ir ievērojami samazinājusies.

Nedaudz pārsteidzoši, ka parastie strausi savvaļā cenšas izvairīties no cilvēkiem, pareizi identificējot tos kā plēsējus. Tie mēdz bēgt prom, ja tiem tuvojas, bet var būt agresīvi, ja viņiem uzbrūk. Ja tie jūt, ka viņiem jāaizstāv sava teritorija vai pēcnācēji, tad tie arī kļūs vardarbīgi.

Ņemot vērā strausu tieksmi uzbrukt, kad tie jūtas apdraudēti, kā arī to, ka tiem ir nagi, ar kuriem var nogalināt cilvēku, var rasties jautājums, kāpēc tieši strausus izmanto sacīkstēs. Atbilde ir tāda, ka cilvēki parasti ir diezgan muļķīgi un labprāt pakļauj sevi riskam, ja tas nozīmē, ka viņi var sacensties savā starpā.

Strausi, kas sasniedz pat 1,6 metru augstumu un sver vairāk nekā 130 kilogramus, var izjāt maksimālo svaru, kas ir aptuveni 86 kilogrami. Šā iemesla dēļ šos putnus parasti jāj tikai bērni, un Dienvidāfrikas strausu audzētavās jātniekiem ir noteikts maksimālais svara ierobežojums – 75 kilogrami. Tie skrien ātrāk par zirgiem, un tikai gepardi spēj skriet ātrāk par tiem.

Strausu sacīkšu vēsture aizsākās 1890. gadā, kad šī prakse pirmo reizi tika īstenota Džeksonvilā, ASV Floridas štatā. Patiesībā šī prakse, visticamāk, aizsākās Āfrikā, taču precīzas zināšanas par to nav skaidras. Sacīkstes noteikti tika popularizētas Amerikā, pateicoties tam, ka Džeksonvila piedāvāja izjādes ar strausiem kā tūrisma atrakciju. Ja runa ir par strausu sacīkstēm, tad tos vai nu jāj, vai arī tiem liek vilkt vagonu, kurā stāv vai sēž džokejs un mēģina tos vadīt.

Kā tas notiek?

Strausu sacīkšu noteikumi ir diezgan vienkārši. Žokejam jāuzkāpj putnam uz muguras un jāķer putnu aiz spalvām, braucot ar to pa trasi. Gadījumos, kad nav atļauts braukt ar strausu tieši, strausam piestiprina ratiņus, vagonus vai cita veida transportlīdzekļus, un putns tos velk līdzi, kamēr tas skrien. Šis sporta veids no citām sacīkstēm atšķiras ar to, ka strausus nav viegli kontrolēt.

Pretrunas

Mūsdienās tiešā izjādes prakse ar strausu ir mazāk izplatīta nekā agrāk. Ir skaidrs, ka, ja cilvēks, kas jāj uz strausa, ir pārāk smags, viņš var nodarīt strausam reālus bojājumus. Tā kā tika saprasts, ka pieaugušie ir pārāk smagi, lai jājātu ar putniem, to vietā tika izmantoti bērni, lai vadītu putnus trasē, kas bija pretrunīgi vērtēts.

Jau iepriekš minējām, ka strausi mēdz bēgt, kad ir nobijušies. Šis fakts ir viens no iemesliem, kāpēc dzīvnieku tiesību aizstāvju grupas iebilst pret strausu sacīkšu sportu, jo putni, visticamāk, skrien tikai tāpēc, ka ir nobijušies. Strausi nekad nav audzēti, lai pārvadātu cilvēkus, atšķirībā no tādiem dzīvniekiem kā kamieļi un zirgi, tāpēc tiek uzskatīts, ka ir nežēlīgi tos jāt sporta un citu izklaides nolūkā.

Bieži sastopamās sacīkšu vietas

Lai gan dzīvnieku tiesību aizstāvju grupas uzskata, ka strausu sacīkšu prakse ir nežēlīga, tas pats attiecas arī uz zirgu skriešanās sacīkstēm, tomēr tās joprojām notiek visā pasaulē. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka strausu sacīkstes joprojām notiek daudzās dažādās vietās. Patiesībā lielākā daļa no tām atrodas Amerikas Savienotajās Valstīs.

1. Fair Grounds Race Course & Slots Eksotiskās sacīkstes

Fair Grounds Race Course & Slots atrodas Ņūorleānā, ASV Luiziānas štatā un ir sava veida azartspēļu Meka vietējā reģionā. Katru gadu šeit notiek “eksotiskās sacīkstes”, kas ietver ne tikai strausu skriešanu. Tiek rīkotas arī zebru sacīkstes, kas, iespējams, sniedz priekšstatu par to, kādas izklaides Jūs sagaida, ja dodaties uz šo vietu eksotisko sacīkšu dienā. Uzņēmumam štatā ir pat 15 ārpus skrejceļa esoši derību kabineti, bet uz vietas darbojas arī spēļu automāti.

2. Kenterberijas parka strausu sacīkstes

Šajā dienā līdzās strausu sacīkstēm notiek arī citu dzīvnieku, piemēram, kamieļu sacīkstes, kā arī zebru sacīkstes. Tas viss notiek trasē Šakopī, Minesotas štatā, un dažādu “ekstrēmo dzīvnieku” sacīkstes notiek starp tradicionālākām zirgu skriešanās sacīkstēm. Kā jau minēts, uz “dīvainākajām” sacīkstēm nevar likt likmes, taču tas nenozīmē, ka neoficiālas likmes nepieņem daži negodprātīgi ļaudis.

3. Ellis Park Racing & Gaming

Ellis Park Racing & Gaming atrodas Hendersonā, Kentuki štatā ASV, un, kā liecina nosaukums, šeit var doties skatīties sacīkstes, kā arī spēlēt spēles. Strausu sacīkstes, kas notiek līdzās kamieļu sacīkstēm, ir kļuvušas par sava veida alternatīvu tīrasiņu sacīkstēm šajā trasē. Šīs sacīkstes notiek katru gadu, un tās ir nesen papildinājušas trases sarakstu, taču skatītājiem tās patīk, tāpēc, visticamāk, tās būs Ellis Park ilgtermiņa stūrakmeņu sacīkstes, ja par to var spriest.

4. Čendlera strausu festivāls

Tas ir kopienas pasākums, kas paredzēts visai ģimenei, un visas dienas garumā notiek ar strausu tematiku saistītas aktivitātes. Viena no tām, protams, ir strausu sacīkstes, bet Jūs varat baudīt arī reģionālās izklaides un augstas klases mākslas un amatniecības izstrādājumus, kā arī parādi, kurā strausiem ir nozīmīga loma.

Mediju materiāls

Pievienot komentāru